O otužovaní

Priatelia a aj náhodne stretávajúce osoby sa nás často pýtajú prečo práve otužovanie, a čo je to vlastne otužovanie. V našom chápaní otužovanie je celoročný vstup do prírodnej stojacej vody jazier alebo tokov riek a to buď plávaním alebo len tak postávaním, s ponorením celého tela „po bradu“. Optimálne bez akýchkoľvek teplotu tela ochraňujúcich pomôcok ako sú neoprénová kombinéza, neoprénové topánky (s výnimkou neznámych vodných plôch) a neoprénové rukavice. Dĺžka pobytu je daná ročným obdobím, individuálnymi dispozíciami a trénovanosťou. Pre dosiahnutie pozitívneho efektu by pobyt vo vode mal byť minimálne 2 až 3 minúty a aspoň dvakrát týždenne. Vek tu nie je rozhodujúcim. Keďže otužovanie nie je terapia, ale prevencia, je určená len pre zdravých jednotlivcov, a preto ak má niekto problémy so zdravím, mal by sa poradiť s lekárom. O otužovaní je popísaných veľa štúdií, článkov a kníh, kde je možné sa dozvedieť oveľa viac.

„Máme väčšie schopnosti, ako si myslíme. Je to systém viery, ktorý som prijal a stal se mojím mottom. Je tu viac než to, čo vidíme očami a pokiaľ nieste ochotní zažiť nové veci, nikdy si neuvedomíte svôj plný potenciál.“ – Wim Hof

Prečo otužovanie? Je to asi najrýchlejší, najefektívnejší a najlacnejší spôsob ochrany zdravia človeka  a prevencie celého komplexu tak nám dobre známych civilizačných ochorení. Naviac má aj ďalšie dôležité bonusy: spoznávanie rôznych  sezónnych tvárí prírody a krajiny a ich bezprostredné a  intenzívne prežívanie (otužilci plávajú aj v lete a menia sa na vytrvalostných  plavcov), spoznávanie a prekonávanie vlastných fyzických a psychických dispozícií, pravidelný „tréning“, pestovanie pevnej vôle a systematickosti, začlenenie sa do okruhu rovnako zmýšľajúcich priateľov, kde nie je rozhodujúca  spoločenská pozícia a výška sumy na kreditnej karte, ale vzájomné pochopenie, tolerancia a súdržnosť. Otužovanie dáva možnosť pre spoločné manželské a celorodinné aktivity … a opäť veľmi efektívne, intenzívne a lacno. Nie náhodou sa otužovanie v dnešných časoch stalo tak populárnym a módnym trendom a všetci dúfame a veríme, že keď sa tá „módnosť“ presunie niekde inde, tak otužovanie zostane stále tým istým, čím je dnes pre väčšinu z nás otužilcov.

Aj keď otužilci do vody často vstupujú spoločne, otužovanie je veľmi individuálne v jeho prežívaní od vysokej miery individuálneho „heroizmu“ a satisfakcie až po nezvládnutie prvých kontaktov s ľadovou vodou a  sklamanie z nenaplnených očakávaní. Tých negatívnych pocitov a zažívaní je však podstatne menej a tak tí, čo v otužovaní prekonali prvé prekážky, by otužovanie už za nič nemenili. Naučili sa v  ľadovej vode dýchať, plávať, vedia odhadnúť svoje limity a vedia si uvedomiť, čo sa bude diať ak prekročíme hranice obvyklého a doprajeme si občasný „bonbónik“ extrému počas otužileckých spoločenských alebo súťažných podujatí.

A na záver – otužovanie formuje osobnosť otužilca, vedie ho  k skromnosti, ohľaduplnosti, k lepšiemu vnímaniu a chápaniu tých druhých s ktorými sa nie jeden krát nachádza v rovnakej extrémnej situácii. Nakoniec zostáva tá veľká radosť – opäť sme to dali, máme za sebou ďalšiu zimu a vydržali sme to –brrr, sme dobrí a takto môžeme byť dobrí aj v iných oblastiach nášho života a práce. VITAJTE MEDZI NAMI. Ak by ste chceli viac “študijných” materiálov tak sa kľudne pozrite na web Zdravé otužovanie, kde nájdete dostatok kvalitných informácií týkajúcich sa vsetkých aspektov otužovania a zimného plávania.