Krst Ľadových Medveďov Veľká Voda

MÁM RADOSŤ A VEĽMI SA TEŠÍM !

Môj prvý krst! A historicky prvý krst občianskeho zduženia Ľadových medveďov Veľká voda! Vidieť a zažiť! Vďačím opatreniam, alebo možno situácii so zdravím /2020/, že som sa zamyslela, že už nebudem chodiť sama do jazera, že naozaj si vážim svoje zdravie a mať niekoho vedľa seba v jazere je asi lepšie a bezpečnejšie.  Dovtedy som chodila otužovať sama /od 2015/, syn ma „strážil“ na brehu, cestou z práce a zo škôlky, neskôr zo školy som sa schladila.  Preto som sa pridala začiatkom 2020 hneď po prvých opatreniach k ľadovým medveďom a spoločne som začala chodiť do jazera a začala som s nimi plávať a aj cez celé jazero. Nakoľko opatrenia veľmi nedovoľovali akcie, nekrstilo sa. Preto ja až teraz! O to väčšiu radosť mám, že ako predseda združenia a podpredseda Igor túto ceremóniu a emóciu  prvýkrát zažijeme spolu so skvelou partiou ľudí, s ktorými už  pár mesiacov prežívame prvé začiatky, prvé chladné stupne, prvé ľady, prvé metre a prvé súťaže.

Krstnými rodičmi v našom klube budú práve naši dávno pokrstení: Blažej, Štefan, Janko a Lucia Plačkovci. A tak im dajme slovo aby sami zhrnuli voje pocity a dojmy:

Blažej:

Na to, aby sme mohli byť  pokrstení, musíme sa najskôr narodiť. Musíme najskôr byť. Blízku analógiu s týmto  nachádzame aj v našom otužileckom svete. Najskôr sa musíme stať otužilcami. Proces „stávania  sa“ otužilcom trvá niekoľko dlhých zimných mesiacov a môže mať rôzne podoby. Telo si postupne zvyká na niečo, čo je nášmu prirodzenému bytiu cudzie – chlad a mráz bez civilizáciou vyvinutej ochrany  – teplého oblečenia. Nie každý, kto sa na to dá to zvláda rovnako a mnohí to aj vzdajú. Výsledok pre tých, čo to dokážu je obdivuhodný.  Dokážu silou vlastnej vôle a húževnatosti prekonať bolesť z chladu. Dobrovoľne a v presvedčení, že to robia pre svoje fyzické a psychické zdravie si zvykajú pravidelne sa oddávať stresu chladom. Tak sa rodí otužilec. Aby bol však tento zrod zavŕšený, tak podľa tradície musí byť za týmto všetkým daná „bodka“. Tou bodkou je symbolický otužilecký krst.

Symbolické obliatie studenou vodou a vstup do ľadovej vody v spoločnosti kolektívu s podporou ktorého prežíval/a svoj niekoľkomesačný otužilecký zrod. Vitaj medzi nami! A to už nielen ako niekto, kto by chce byť ale skutočne už aj je otužilcom. Dokonca dostane k tomu aj  krstný lst, ktorý mu počas celého roku a teda aj v lete  pripomína – si otužilec, si otužilkyňa.  Tento symbolický krst je dôležitou už vyše 20 ročnou tradíciou, ktorú si na Slovensku  osvojuje stále viac otužileckých klubov a organizácií. V závere tohoročnej otužileckej sezóny sa dňa 13.3.2022 k tejto tradícii prihlási aj naša organizácia ĽADOVÉ MEDVEDE Veľká voda, o.z.  a to hneď bravúrne. Na brehu jazera Nové Košariská  bude stáť skoro 40 mužov a žien túžobne očakávajúcich na svoj pohár ľadovej vody a mať to aj oficiálne – ste pokrstení otužilci! A k tomu mimoriadny bonus – stávate  sa súčasťou kolektívu ľudí, ktorých spája výnimočný chlad  prinášajúci teplo, priateľstvo, vzájomné pochopenie  stierajúce rozdiely medzi nami s vôľou kedykoľvek si poradiť a pomôcť. Pozývame všetkých, čo majú záujem byť účastníkmi tejto akcie a možno sa Vám to tak zapáči, že o rok budete stáť na brehu jazera s radosťou Vás privítame medzi nami ako novozrodeného a pokrsteného otužilca.

Otužovanie ma lákalo od mladosti. Prvé vážnejšie pokusy som mal počas stredoškolských štúdií na lesníckej priemyslovke v Banskej Štiavnici. Niekedy vo veku 24 rokov  som dve zimne sezóny nepravidelne a vacsinou sam otužoval v pertržalskom  Draždiaku a tieto moje prvé pokusy som zakončil počas 4 ročného pobytu v Moskve. Bolo to nepravidelné ale v poriadnej zime a v polmetrovom lade. Vážne a pravidelne otužujem jesene 2012 a moj krst som absolvoval  koncom toho roku na Zlatých Pieskoch spoločne v Ľadovými medveďmi Bratislava. Bol to  a aj stále zostáva pre  mňa  byť nezabudnuteľný zážitok. Zmenilo to môj život a ďakujem vtedy skúsenejším otužilcom, že ma vzali medzi seba. Postupne to formovalo moju lásku k otvorenej vode, ktorá prerástla do celoročného plávania. Boli to Luboš Klimek, Laco Pečenka, Zoltán Makai  a jeho otec doktor Makai ako nestor otužovania na Slovesnku, ktorým som za veľa vďačný. Spája nás otužilecký krst, ktorý som od nich dostal. Ďakujem. 

Štefan:

S otužovaním som začal pomerne neskoro, po štyridsiatke. Roky som s obdivom sledoval pravidelné vianočné a novoročné plávania bratislavských ľadových medveďov, ale napriek mojej obľube chladu a ľadového bazéna po saunovaní, som sa k otužovaniu nevedel odhodlať. Potom som si vo viacerých časopisoch prečítal o holanďanovi Wimovi Hoffovi, ktorý urobil z otužovania životný štýl a dodal mu aj potrebný marketing. Po návšteve jedného z kurzov som absolvoval svoj prvý ponor a zistil som, že od toho saunového bazénika to vôbec nemá ďaleko. Ostatné je história. Moja prvá sezóna pred štyrmi rokmi bola zavŕšená krstom – obliatím studenou vodou – na brehu Zlatých pieskov. Želám každému, aby zostali nadšení pre otužovanie a nezostali len pri jednej sezóne. Robíme to pre svoje zdravie a radosť.

Števo a jeho krstný list

Lucia:

K otužovaniu nás priviedla láska k prírode, radosť byť celoročne čo najviac na čerstvom vzduchu a krásna, čistá voda v jazerách v blízkosti Dunajskej Lužnej. Jankovou prvotnou motiváciou bolo zdravotné hľadisko a možnosť podporiť svoju imunitu, ale aj láska k športu. Sedem rokov dozadu to bola menšia partia nadšencov pod vedením Blažeja Slabého, ktorá nás previedla prvými sezónami a ukázala čaro nielen samotného otužovania, ale aj plávania v ľadovej vode. Odporúčam tento recept na spoločnú manželskú aktivitu, ktorú stíhame aj pri starostlivosti o tri deti. Náš krst bol aj našim sľubom, že otužovanie nás bude sprevádzať veľmi dlho a stane sa súčasťou našich životov, zdravou závislosťou, ktorá nám spríjemňuje každú zimu a naučila nás neustále prekonávať seba samého.

A skoro sme zabudli na to hlavné. Všetko sa to udeje 13. marca 2022.